Menu

 

    TRANSMISJA NA ŻYWO

 

Chrzty w Parafii

 

Sakrament Chrztu Świętego

udzielany jest w każdą

pierwszą niedzielę miesiąca. 

Pierwsza Komunia Święta

Uroczystość Pierwszej Komunii

Świętej w Tarnowcu zawsze ma

miejsce w trzecią niedzielę maja.

KSM TARNOWIEC

 

 

Jesteśmy też na Facebooku (kliknij ikonki)    

                 

dołącz na fb

 dołącz do nas na facebooku

PRASA KATOLICKA

Tygodnik Niedziela

 

 Nowy numer 49/2019

           =====>otwórz<=====

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5212339

Statystyki

stat4u

Pieta Smoleńska

Autor- rzeźbiarz sakralny - pan Antoni Bolek z Załęża

Katyń i Smoleńsk w Naszej Modlitewnej Pamięci

Ks. Kustosz Jerzy Uchman

zobacz>>>

W środę 10. 04. 2013 r. nasze spotkanie modlitewne w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia, przepełnione było szczególnie intencją uproszenia Miłosierdzia Bożego dla Ofiar Zbrodni Katyńskiej z roku 1940, dla Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 .04. 2010 r , oraz za naszą  Ojczyznę.                Nowennę poprzedził krótki występ recytatorski przygotowany przez uczniów SP z Umieszcza.

W czasie Nowenny Zawierzenia i w czasie Mszy Świętej - powierzaliśmy Bogu Ojczyznę i za nią poległych, także i kierujących naszym państwem. Organizatorem tego modlitewno-patriotycznego wieczoru, był ks. kanonik Jerzy Uchman, proboszcz naszej parafii i kustosz Tarnowieckiego Sanktuarium. Mszę Świętą celebrowali – ks. proboszcz, ksiądz prałat  Aleksander Radoń i przewodniczący celebrze ksiądz mgr. Nikodem Rybczyk.

Członkowie ruchów duszpasterskich parafii zadbali o uroczystą oprawę liturgiczną, stanęły poczty sztandarowe, w tym – obok strażaków - sztandar Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu. Liczna  grupa młodzieży uczestnicząca w nabożeństwie, wraz z pozostałymi uczestnikami, miała okazję wysłuchać bogatego w swej treści kazania, z zaangażowaniem wygłoszonego przez ks. kustosza Stosownie do okoliczności dobrane treści literackie, ale też historyczne przybliżenie faktów, o których przez dziesiątki lat  polityka zakłamania nie pozwalała wspominać – stanowiło ważną lekcję historii i patriotyzmu. Oto kilka cytatów:

(...)"Tragedia pod smoleńskiem jest szczególnym darem, ofiarowanym najpierw tym, co polegli pod Katyniem, następnie darem wyjątkowym dla całej Polski, ale też i dla kazdej osoby ludzkiej, Darem jest sam motyw w pełni szlachetny.Wypływa on z przekonań religijnych, jest on mocno usytuowany w Piśmie Świętym: pamięć o zmarłych. Często juz Stary Testament nawoływał do tego , aby pamiętać, a tryb rozkazujacy ,,pamiętaj" albo ,,pomnij" daje o sobie znać przy różnych okazjach. Zresztą, Ofiara Chrystusa, złożona na Krzyżu, powtarzana w sposób bezkrwawy na ołtarzach, jest także pamiątką. I dziwić nas może to, że są ludzie, którzy nie chcą tego uznać. Jakby boją się pamięci" 

(...)" Pamięci nie da się zadusić. Nie udało się to w odniesieniu do męczenników spod Katynia, nie może się udać w odniesieniu do tych, którzy pielgrzymowali na miejsce zbrodni.  I chociaż nie dotarli do samych grobów, to jednak swoim męczeństwem, poniesionym w słusznej sprwie, najpierw ukazali grozę tego, co się działo przed siedemdziesięciu laty, a następnie oddając swoje życie, pielgrzymując w poczuciu obowiązku, wstrząsnęli sumieniem wielu ludzi.  O tym świadczyły pierwsze dni żałoby. Tysiące zniczy i ten tygodnie ciągnący się pogrzeb. O Tym zapomnieć nie można, o tym zapomnieć nie wolno, gdyż jedna i druga krew została przelana za Ojczyznę."

Wizualnym akcentem  skupiającym uwagę była wymowna dekoracja umieszczona obok ambony – niedużych rozmiarów płaskorzeźba ”Smoleńska Pieta”  na tle biało czerwonej flagi , pośród dwóch brzozowych krzyży, na których umieszczono daty : 1940 i  2010. Tuż pod tymi elementami – jedna płonąca świeca. Skromnie i wymownie.(autor płaskorzeźby - pan Antoni Bolek , rzeźbiarz sakralny z Załęża)

My pokolenia powojennych Polaków, pozbawionych świadomości tego, co przed nami ukryto – dziś mamy wiele do nadrobienia. Nie można nie dopominać się czci dla tych, którzy zostali pozbawieni wszelkiej  godności, których w sposób okrutny i bezprawny pozbawiono życia, odmówiono prawa do ludzkiego, chrześcijańskiego pochówku, a  ich ostatnią drogę znaczyły strugi krwi cieknącej  z ciężarówek nocą zajeżdżających w głąb – nie tylko -  katyńskiego lasu. Liczba pomordowanych podawana jest w dziesiątkach tysięcy –  co budzi grozę lub niedowierzanie…  A była to elita naszego narodu. Oni zostali pozbawieni życia, a my – zostaliśmy pozbawieni bogactwa ich talentów, charakteru takiej Polski, jaką nosili w sercu , w której Bóg i Honor zajmują naczelne miejsce.

O tę pamięć i cześć dla poległych walczono przez cały powojenny okres i kiedy już wydawało się, że odkłamanie staje się faktem,  oto 10 kwietnia 2010 r, rozległy się syreny alarmowe pod Smoleńskiem… 

 STAŁA SIĘ NIEWYJAŚNIONA DO DZIŚ TRAGEDIA

O godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego (CEST) (10:41:06 czasu moskiewskiego)[2][3]. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Wśród ofiar tej tragedii, był także znany nam senator RP Stanisław Zając z Jasła.

Przecież wtedy zaparło nam dech… dzwony głosiły przerażającą  nowinę….

 Czas i dziś  stanąć do modlitwy i do apelu.  Tuż po Mszy Świętej w uroczystym pochodzie przeszliśmy  pod tablicę  upamiętniającą wspominane zdarzenia, gdzie odbył się Apel Poległych. Wezwania do Apelu pokreślił sygnał trąbki. Wójt gminy , pan Bogusław Wójcik złożył wiązankę kwiatów w symbolicznym hołdzie . Kapłańskie błogosławieństwo i wspólnie odśpiewane Boże coś Polskę, zakończyło tę część wieczoru.

Drugą część – w Domu Pielgrzyma -  stanowił pokaz filmu związanego z wcześniej poruszanymi wydarzeniami pt. ,,Gdzie Był Bóg w Smoleńsku?"dla wszystkich zainteresowanych.

Nie, to nie jest polityka w Kościele. To PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ. To empatia z ludźmi, którzy tak jak my mieli prawo  żyć, kochać, pracować, marzyć i realizować swoje marzenia. To pamięć o tych, których dosięgła niesprawiedliwość , to  wołanie o prawdę . Wołanie o Polskę.

 

 

Wiersz Zbigniewa Herberta o Katyniu

12 kwietnia 2010

   Jeden z największych patriotów polskich.

   Jeden z największych polskich poetów.

   Poeta bliski prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

   Zbigniew Herbert.

[Pamięci kapitana Edwarda Herberta]

 

Tylko guziki nieugięte

przetrwały śmierć świadkowie zbrodni

z głębin wychodzą na powierzchnię

jedyny pomnik na ich grobie

 

są aby świadczyć Bóg policzy

i ulituje się nad nimi

lecz jak zmartwychwstać mają ciałem

kiedy są lepką cząstką ziemi

 

przeleciał ptak przepływa obłok

upada liść kiełkuje ślaz

i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą katyński las

 

tylko guziki nieugięte

potężny głos zamilkłych chórów

tylko guziki nieugięte

guziki z płaszczy i mundurów

Katyń i Smoleńsk w naszej modlitewnej pamięci...

Powrót

Dzisiaj jest

środa,
11 grudnia 2019

(345. dzień roku)

 

Święta

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Damazego I, papieża

 

   P A T R O N  D N I A

 

biblia

 

 

 

 

S z l a k  M a r  y j n y

wirtualny spacer po sanktuarium

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

Krucjata  Różańcowa za Ojczyznę

--------------> czytaj

Diecezja Rzeszowska

 

 

eKAI

Szkaplerz Św. Michała Archanioła

Szkaplerz Św Michała Archanioła

GMINA TARNOWIEC