,,Jezusowi Panu wszystko na własność oddałam

17 sierpnia 2014 roku, o godzinie 10:00 w Klasztorze Sióstr Dominikanek w Białej Niżnej, miała miejsce uroczystość złożenia Pierwszej Profesji Zakonnej przez osiem sióstr. Wśród nich, śłubowała także siostra Maria Gabriela Kinga Piekarz, pochodząca z naszej parafii. Życząc Siostrze obfitości łask Bożych potrzebnych na podjętej drodze powołania, dołączamy stałą modlitwęo wytrwałość, dla tych, którzy już tę drogę podjęli, oraz upraszajmy wciąż nowe powołania z naszej parafii.

Wiebowzięcie NMP 2014

- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie. W naszej polskiej tradycji, każde ze świąt kościelnych, ma swój niepowtarzalny charakter, utrwalone przez wieki obyczaje oraz przypisaną obrzędowość. Dzięń ten, obok oddawania czci Najświętszej Maryi Pannie, jest dniem dziekczynienia rolników za zebrane plony. Jak podaje trdycja, to dziękczynienie zanoszone jest do Boga ale też i do ludzi, którzy pomagali w pracy . Tak więc Wniebowzięcie Najświetszej Maryi Panny łączy się z konketnym przygotowaniem. Bo przecież przyniesione brogi dożynkowe, wynagały nie lada zabiegów i poświęceia godzin pracy, aby zrealizować przemyślane projekty. Podziwiamy pomysłowość, precyzję wykonania i różnorodność form. Do tego stroje, głównie regionalne, wszystkie barwne, starannie przygotowane.. Dziś barwny korowód opasał nasz kościół w świątecznej procesji. W słowach homilii ks. kustosz Jerzy Uchman, podkreślił wyraźnie widoczną radość, uroczystą atmosferę i uśmiech na twrzach wiernych, wypełniających świątynię. Zapach kolorowych bukietów przyniesionych do święcenia, zapach świeżo pieczonego chleba i słodkich kołaczy, a w pierwszych ławkach - radosne, piękne dzieci w kolorowych regionalnych strojach - to obraz dzisiejszej Mszy Świętej z godziny 10... Po jej zakończeniu - jeszcze jeden miły akcent - kołacze i chleb z miodem dla wszystkich ... Pośród codziennych prac, potrzebna jest chwila odpoczynku i radosnego świętowania, kiedy można wyrazić to, co tak prosto napisał Wespazjan Kochowski w Psalmodii polskiej: Panie! I za to dziękować Ci trzeba, Żeś gębie mojej dał dostatek chleba.(1693 r)

O Trzeźwość Narodu

18 listopada 2017